Tuesday, February 5, 2019

Κόλλησαν στο μηδέν ΟΦΗ και Ξάνθη.

Στα πλαίσια της συνεργασίας του τομέα αθλητικής δημοσιογραφίας του ΙΕΚ ΑΚΜΗ στο Ηράκλειο και της ΠΑΕ ΟΦΗ, οι σπουδαστές της ειδικότητας παραβρέθηκαν στο Γεντί κουλέ και παρακολούθησαν τον αγώνα πρωταθλήματος μεταξύ ΟΦΗ και ΞΑΝΘΗΣ από τα δημοσιογραφικά θεωρεία του γηπέδου. Ακολουθεί το film του αγώνα και ένα μικρό σχόλιο για το παιχνίδι.

Ο ΟΦΗ υποδέχτηκε την Ξάνθη στο «Γεντί Κουλέ» για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος , προσδοκώντας να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά και την εντός έδρας ισοπαλία με τον Ατρόμητο. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν ανώτεροι στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, ωστόσο δεν βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα των φιλοξενούμενων.

Παρακολουθήστε παρακάτω τη ροή του αγώνα:

14.58:Όλα έτοιμα για το πρώτο σφύριγμα του διαιτητή Παπαπέτρου. Σέντρα η Ξάνθη.

0’ Ξεκίνησε το παιχνίδι στο Θεόδωρος Βαρδινογιάννης!

5’ Σέντρα Δεληγιαννίδη ,ο Νέιρα κοντρολάρει και σουτάρει από κοντά αλλά ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε ,παραχωρώντας κόρνερ.

7’ Δεύτερο κόρνερ για τον ΟΦΗ ,καθώς μετά από φάουλ του Ναμπί ,η άμυνα των φιλοξενούμενων πρόλαβε τον Γιαννούλη.

16’ Σέντρα Κοροβέση ,ο Γιακουμάκης από τη μικρή περιοχή δεν κατάφερε να νικήσει τον Ζίβκοβιτς.
17’ Δυνατό σουτ του Μπρίτο, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

24’ Ωραία μπαλιά του Κοροβέση στον Γιακουμάκη ο οποίος επιχείρησε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ, το οποίο κατέληξε άουτ.

27’ Έπειτα από ασυνεννοησία στην άμυνα του ΟΦΗ , η Ξάνθη δεν εκμεταλλεύεται τις ευκαιρίες της ,με τον Στρέζο να μαζεύει εύκολα την μπάλα.

35’ Κίτρινη κάρτα στον Κάστρο για φάουλ στον Ποτουρίδη.

38’ Κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο για φάουλ στον Μπρίτο.

Λήξη Α’ μέρους: ΟΦΗ – ΞΑΝΘΗ 0-0

46’ Πρώτη φάση στο Β’ μέρος ,μακρινό σουτ του Κασάδο, μπλοκάρει ο Στρέζος. 47’ Το σουτ του Κοροβέση μέσα στην περιοχή, μπλόκαρε η άμυνα της Ξάνθης.

47’ Καλή εκτέλεση φάουλ του Ναμπί ,η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

49’ Καλό σουτ του Ναμπί από μακριά , η μπάλα ψηλά άουτ.

52’ Αλλαγή για την ομάδα της Ξάνθης. Ο Καμαρά παίρνει τη θέση του Μελιόπουλου.

57’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Καντά να πλασάρει και την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Στρέζου.

57’ Αλλαγή για την ομάδα της Ξάνθης. Ο Μπαριέντος αντικαθιστά τον Μελισσόπουλο.

59’ Κίτρινη κάρτα στον Κοβάσεβιτς για σκόπιμο φάουλ στον Νέιρα.

60’ Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Σακόρ περνάει στο παιχνίδι αντί του Μεγιάδο.

61’ Ο Μπρίτο βρίσκει χώρο και επιχειρεί ένα σουτ που κατέληξε άουτ.

63’ Τελευταία αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Σαρπόνγκ παίρνει τη θέση του τραυματία Μπρίτο.

67’ Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Ντίνας αντικαθιστά τον Γιαννούλη.

70’ Ο ΟΦΗ έχει το πάνω χέρι στο δεύτερο μέρος ,χωρίς να έχει καταφέρει να μετουσιώσει το υπέρ του μομέντουμ σε κάποιο γκολ.

75’ Κίτρινη κάρτα στον Μπαριέντος ο οποίος παρεμπόδισε εκτέλεση φάουλ του ΟΦΗ.

75’ Τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ. Βουό αντί Νέιρα.

76’ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ ,ο Κοροβέσης σεντράρει και ο Ντίνας επιχειρεί ένα μονοκόμματο σουτ ,το οποίο περνάει ελάχιστα άουτ.

79’ Κίτρινη κάρτα στον Αλμέιδα για φάουλ πάνω στον Γιακουμάκη.

84’ Κίτρινη κάρτα στον Ντιρεστάμ και φάουλ για τον ΟΦΗ σε πολύ καλό σημείο!

85’ Ο Ναμπί εκτελεί το φάουλ, ο Ζίβκοβιτς αποκρούει εντυπωσιακά!

86’ Αντεπίθεση για την Ξάνθη , την κεφαλιά όμως του Κάστρο μπλοκάρει εύκολα ο Στρέζος.

87’ Κίτρινη κάρτα στον Βουό για επικίνδυνο τάκλιν. Συμπληρώθηκε η κανονική διάρκεια του αγώνα, ο επιπλέον χρόνος θα είναι πέντε λεπτά!

91’ Ο Κοβάσεβιτς σουτάρει από καλή θέση αλλά το σουτ του καταλήγει άουτ.

91’ Κίτρινη κάρτα για τον Νάστο για σκληρό μαρκάρισμα στον χώρο του κέντρου.

Λήξη αγώνα. Το τριπλό σφύριγμα του Παπαπέτρου βρίσκει τον ΟΦΗ και την Ξάνθη ισόπαλους χωρίς σκορ.

Ο ΟΦΗ ύστερα από την ισοπαλία αυτή, βρίσκεται στην 13η θέση με 17 βαθμούς, ενώ η Ξάνθη στην 8η με 25. Οι ασπρόμαυροι θα δοκιμαστούν στην επόμενη αγωνιστική στο ΟΑΚΑ απέναντι στην πρωταθλήτρια ΑΕΚ, ενώ η Ξάνθη θα υποδεχθεί την Λαμία.

ΟΦΗ:Στρέζος,Γιαννούλης(67’ Ντίνας),Μιχόγιεβιτς,Ποτουρίδης,Δεληγιαννίδης,Μεγιάδο(60’ Σακόρ),Νάστος,Νέιρα(75’ Βουό),Ναμπί,Κοροβέσης,Γιακουμάκης

ΞΑΝΘΗ:Ζίβκοβιτς,Κασάδο,Λισγάρας,Αλμέιδα,Ντιρεστάμ,Μελιόπουλος(52’ Καμαρά),Μελισσόπουλος(57’ Μπαριέντος),Κάντα,Κοβάσεβιτς,Μπρίτο(63’ Σαρπόνγκ),Κάστρο